AVRUPA BİRLİĞİ VE DIŞ İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI


3. Dünya Turizm ve Kültür Konferansı

3. Dünya Turizm ve Kültür Konferansı, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) - Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) işbirliğiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı ev sahipliğinde, 03-04 Aralık 2018 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecektir.

Bu yılki teması “Herkesin Yararına” (For the benefit of all) olarak belirlenen Konferansa, aralarında birçok ülkenin Kültür ve Turizm Bakanlarının yanı sıra dünya turizm ve kültür endüstrilerinin önde gelen profesyonellerinin yer alacağı çok sayıda davetlinin katılması beklenmektedir.

Konferansın birinci gününde düzenlenecek Bakanlar Oturumunda “Turizm ve kültür paydaşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi” konusu ele alınacaktır. Konferans kapsamındaki diğer oturumlarda ise; “Sürdürülebilir ve yaratıcı şehirler için kültürel turizm”, “Somut olmayan kültürel mirasın korunmasında bir müttefik olarak sorumlu turizm” ve “Dijital dönüşüm yoluyla herkes için kültür turizminin sağlanması” başlıkları ele alınacak ve nihai olarak “Turizm ve Kültür Üzerine İstanbul Deklarasyonu” ilan edilecektir.

Konferans kapsamında ayrıca, Turizm Küresel Etik Kuralları Özel Sektör Taahhüdünün İmza Töreni gerçekleştirilecek ve katılımcılar için çeşitli sosyal programlar ve tanıtım etkinlikleri düzenlenecektir.

Kültür ve turizm alanında dünyanın önde gelen kurumları UNWTO ve UNESCO işbirliğinde ve Bakanlığımız ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Konferans ile ilgili fotoğraflar için : https://www.flickr.com/photos/3rd-unwto-unesco/