AVRUPA BİRLİĞİ VE DIŞ İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI


Kastamonu 2018 Türk Dünyası Başkenti

 TÜRKSOY DAİMİ KONSEYİ 36. DÖNEM TOPLANTISI

KASTAMONU 2018 TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ 17-19 Aralık 2018

 

  TÜRKSOY Daimi Konseyi 36. Dönem Toplantısı ve Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kapanış Törenleri Bakanlığımız ev sahipliğinde 17-19 Aralık 2018 tarihlerinde Kastamonu’da düzenlenecektir.

  18 Aralık 2018 tarihinde Bakanlığımız ev sahipliğinde düzenlenecek olan toplantıya Sayın Bakanımız Mehmet Nuri ERSOY TÜRKSOY, Dönem Koordinatörü olarak iştirak edecektir. TÜRKSOY üyesi ülkelerden Kültür ve Turizm Bakanları ve Uluslararası Kuruluş Başkanlarının da hazır bulunacağı Toplantının Türk Dünyası coğrafyasında büyük ilgi gördüğü bilinmektedir. Program çerçevesinde 18 Aralık 2018 akşamı düzenlenecek olan kapanış törenlerinde 200’den fazla yerli ve yabancının sanatçı sahne alacağı bu görsel şölen TRT Avaz kanalı tarafından canlı yayınlanarak tüm Türk Dünyası coğrafyasına ulaşması sağlanacaktır.

  Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında bugüne kadar birçok kültür ve sanat etkinliği gerçekleştirilmiş, dünyanın dört bir yanından sanatçılar, akademisyenler ve entelektüeller arasında kültürel etkileşim ve tecrübe paylaşımı için imkân sağlanmıştır.

  Yıl boyunca Kastamonu’da gerçekleştirilen faaliyetler ile Kastamonu’nun ulusal ve uluslararası düzeyde bilinirliğinin artırılması ve böylelikle iç ve dış turizm hareketliliğinde de artış sağlanmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

  Türk Dünyası Kültür Başkenti payesi ile, Kastamonu kentimizin seyahat acenteleri, özel projeler, yatırımcılar, kültür ve sanat kurumları açısından bir cazibe merkezi olmasına katkı sağlanmıştır.